ARTYSTYCZNY – W SPITTELBERGU
Otwarty od 14 listopada do 23 grudnia.

To modna część miasta, pełna barów i restauracji, którą szczególnie upodobali sobie artyści i studenci. Dzielnica wyróżnia się architekturą w stylu biedermeier, charakteryzującą się prostotą i funkcjonalnością. Głównymi ulicami, na których odbywa się targowisko, są Guten-berggasse i Spittelberggasse. Na Spittelbergu kupimy ozdoby ręcznie wykonane przez miejscowych twórców, unikatową biżuterię i oryginalne ubrania od wiedeńskich projektantów.

OLBRZYMI – NA RATHAUSPLATZ
Otwarty od 15 listopada do 26 grudnia.

Największy nie tylko w samym Wiedniu, lecz także w całym kraju targ bożonarodzeniowy usytuowany jest w cieniu XIX-wiecznego ratusza na Rathausplatz. Tutaj też znajduje się najwyższa choinka w mieście, osiągająca wysokość ponad dziewięciu metrów. Wyjątkową atmosferę podkreślają świetlne iluminacje (w ciągu ostatnich kilku lat miasto zastąpiło ponad 75 proc. swoich świątecznych lampek ekologicznymi lampami LED). Mieszczą się tu dziesiątki stoisk, mających w ofercie m.in. szeroki wybór choinkowych ozdób. Odwiedzający mogą spróbować klasycznych dań kuchni wiedeńskiej, takich jak Wiener Schnitzel, choć wśród turystów królują grzane wino i gorące pieczone kasztany. Zadowoleni będą też rodzice z dziećmi, dla których przygotowano karuzelę i lodowisko.

NOWY – W HOFBURGU
Otwarty od 15 listopada do 26 grudnia.

Michaelerplatz znajduje się w czołówce najbardziej znanych placów w stolicy Austrii. Od niedawna ulokowany jest tu królewski i cesarski jarmark bożonarodzeniowy. Na przystrojonych na biało straganach gości wielu dawnych dostawców, z których usług korzystała także rodzina Habsburgów. Podczas imprezy rynek zamienia się w miejsce pełne wysokiej jakości produktów, a powodzeniem cieszą się zwłaszcza ręcznie robione mydła i świece oraz słynne austriackie kapelusze.

Z DŁUGĄ TRADYCJĄ – NA FREYUNG
Otwarty od 16 listopada do 23 grudnia.

Freyung jest jednym z najpiękniejszych placów w Wiedniu, a jarmark bożonarodzeniowy odbywa się na jego brukowanych ulicach już od 1772 roku. Jest nieco mniejszy niż ten na Rathausplatz, co czyni go bardziej kameralnym. Pełno tu artystycznego rzemiosła, a rozgrzanie się ułatwia popularny poncz. Sprzedawcy oferują ręcznie robione przedmioty i dekoracje, odzież i dodatki, które mogą być znakomitym pomysłem na prezent. Warto zaznaczyć, że wielu właścicieli straganów przeznacza część swoich zysków na cele charytatywne. Targ znajduje się w samym sercu miasta i zachowuje tradycyjny charakter, oddając to, co najlepsze w wiedeńskiej kulturze świętowania Bożego Narodzenia. Wieczorami goszczą na nim kolędnicy muzykujący na skrzypcach i trąbkach.

KRÓLEWSKI – PRZY PAŁACU SCHÖNBRUNN
Otwarty od 23 listopada do 26 grudnia.

Niezwykle popularny jarmark, którego nie sposób przegapić, znajduje się bowiem przed letnim pałacem rodziny Habsburgów, który jako tło dla eleganckich straganów tworzy prawdziwie magiczną scenerię. Kupimy tu oryginalne, ręcznie wykonane dekoracje, bazujące w dużej mierze na naturalnych materiałach i reprezentujące lokalne rzemiosło. Smakosze ochoczo sięgają po ciepłe ciasteczka i grzane wino. Zachwyt budzi zarówno spektakularna choinka, jak i samo wnętrze pałacu, który warto odwiedzić, by przekonać się, jak żyli władcy. Przy okazji można także uczestniczyć w którymś z kulinarnych pokazów, odbywających się co godzinę w nadwornej piekarni, i dowiedzieć się, jak zrobić oryginalny Apfelstrudel (czyli strudel z jabłkami). Oczywiście można go później także skosztować!

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC SIĘ NA WIEDEŃSKIE JARMARKI?

• Wieczorem ruch jest największy, więc jeśli chcesz robić zakupy w bardziej kameralnej atmosferze, zaplanuj zwiedzanie wczesnym popołudniem.

• Miej przy sobie gotówkę. Nie wszyscy sprzedawcy oferują możliwość płatności kartą.

• Koniecznie spróbuj słynnych przysmaków: pieczonych kasztanów, wiedeńskich precli, gorących pączków i lokalnego ponczu.

• Ubierz się ciepło. Jarmarki odbywają się na dworze, a zimowe wieczory bywają naprawdę chłodne.

• Grzane wino i miody pitne serwowane są w specjalnych kubkach, za które kaucja wynosi zwykle od 2 do 4 euro. Możesz je zwrócić lub zatrzymać na pamiątkę, by przypominały ci spędzone w Wiedniu chwile.

WIEDEŃ

PKP Intercity w nowym rozkładzie jazdy oferuje szereg dogodnych połączeń do Wiednia. Do stolicy Austrii docierają pociągi EIC „Polonia” z Warszawy przez Katowice, EIC „Sobieski” z Gdyni przez Warszawę i Katowice, IC „Moravia” z Katowic oraz IC „Porta Moravica” z Przemyśla przez Kraków. Dostępne są także nocne pociągi IC „Chopin” – prowadzący wagony do Wiednia z Warszawy, Krakowa i Katowic – oraz IC „Nightjet” z Berlina przez Zieloną Górę, Legnicę i Wrocław. Ceny promocyjnych biletów zaczynają się od 19 euro z Krakowa i Katowic, 29 euro z Warszawy i 39 euro z Trójmiasta.