Fot. Treehotel

Domy na drzewach buduje się na całym świecie. Posiadają je m.in. takie gwiazdy jak Sting, Julianne Moore czy Val Kilmer. Tego typu budownictwo popularne jest szczególnie w Japonii, Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Moda ta niedawno przywędrowała również do Polski. Dlaczego zamieszkanie w koronach drzew stało się marzeniem nie tylko dzieci, ale też dorosłych? Takie leśne lokum jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie ciekawą architekturę oraz kontakt z naturą.

Apartament w lesie

Jako jeden z pierwszych w Polsce domki na drzewach zaczął projektować architekt Piotr Jakubowski, którego do tworzenia leśnych budowli zainspirowała córka. Dziś podniebnymi azylami wśród zieleni są zainteresowane osoby prywatne oraz związane z branżą turystyczną. Zrealizował m.in. kompleks hotelowy „W drzewach” położony w nałęczowskich wąwozach. W tym magicznym miejscu można nie tylko oderwać się od codziennych trosk, ale również skorzystać z wielu atrakcji –wspinania się na czubek najwyższego w okolicy drzewa, nauki rzeźbienia w drewnie, wycieczki z dendrologiem czy sauny fińskiej i strefy relaksu ze SPA. Domki na drzewach oferuje też ośrodek w Dolinie Charlotty w pobliżu Ustki.

UFO w środku lasu

Domki na drzewach przybierają najróżniejsze, czasem wyjątkowo fantazyjne formy – jednym z najbardziej oryginalnych przykładów jest szwedzki Treehotel, w którym domki na drzewie zaprojektowano z dużą pomysłowością i poczuciem humoru, np. niektóre przypominają ptasie gniazdo czy latający spodek. Szwedzcy projektanci Martin Videgård i Bolle Tham stworzyli też Mirror Cube, czyli domek na drzewie z elewacją wykonaną z luster. Dzięki temu budowla doskonale wtapia się w okoliczną przyrodę.

Fot. Treehotel

Fot. Treehotel

Fot. Treehotel

Innym ciekawym przykładem leśnej architektury jest projekt kazachskiego architekta Aibeka Almasova. W środku jodłowego lasu powstał cylindryczny dom, którego osią jest 40-metrowe drzewo. Przeszklona konstrukcja umożliwi mieszkańcom ciągły kontakt z przyrodą, a z tarasu położonego na ostatnim piętrze będzie można podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

Na wakacje i na życie

Fot. W drzewach, Nałęczów

Domki na drzewach mają najczęściej rekreacyjny charakter, ale technologia pozwala dziś na zainstalowanie w nich mediów i ogrzewania – mogą zatem stać się całoroczną siedzibą dla swoich mieszkańców. O ostatecznym wyglądzie budowli decyduje jego usytuowanie i otoczenie – czasem jest ona wsparta na dodatkowych palach lub podtrzymywana przez stalowe liny. W Polsce domki na drzewach, ze względu na wymogi prawa budowlanego, mają najczęściej nie więcej niż 25 m2. Do ich osadzenia nadają się wszystkie niekruche drzewa – jesion, dąb, lipa, kasztan bądź sosna. Architektura budowli powinna jak najmniej ingerować w przyrodę, a drzewo, na którym ma zostać zamontowany domek, musi mieć przynajmniej 50 lat. Przed rozpoczęciem budowy należy też przebadać roślinę i zasięgnąć opinii arborysty (chirurga drzewnego), który sprawdzi jego kondycję i oceni, jak dużą konstrukcję można postawić między gałęziami.