Gdy sześć lat temu odbył się po raz pierwszy, jego organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów wzorowali się na wielkich biegach narciarskich świata, które także mają swoje letnie wersje bez nart. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Letni Bieg Piastów szybko zdobył uznanie biegaczy i ekspertów oraz wysokie pozycje w skali kraju w prestiżowych rankingach biegów górskich. W tym roku rozegrany zostanie po raz siódmy, jak zawsze ze startem i metą w Jakuszycach – części Szklarskiej Poręby.

Co decyduje o jego powodzeniu? Wspaniałe trasy i krajobrazy Gór Izerskich, pasma wchodzącego w skład Sudetów. Pofałdowane profile, w większości miękkie nawierzchnie, piękne widoki i cudowna przyroda. Dzięki temu Letni Bieg Piastów to oderwanie się od codzienności, kontakt z naturą i… bieganie, a nie – jak podczas wielu biegów górskich o trudniejszych profilach – marsz. Nawet koronny, 50-kilometrowy dystans Letniego Biegu Piastów można w całości przebiec, bez przechodzenia do spaceru.

Letni Bieg Piastów to również bezpieczeństwo i komfort zawodników. Trasę zabezpieczają wolontariusze, gotowi do interwencji, gdyby któryś z uczestników przeżywał kryzys. Na trasie i mecie czeka 9 punktów z napojami i przekąskami. To standardy najlepszych biegów alpejskich.

Start w Letnim Biegu Piastów jest również okazją do turystyki biegowej. Trasa Jakuszyckiego Ultramaratonu na dystansie 50 kilometrów prowadzi przez najpiękniejsze miejsca polskiej części Gór Izerskich – zaczyna się na Polanie Jakuszyckiej, mija stację turystyczną Orle, wspina się obok imponującej skały Granicznik, prowadzi wzdłuż urokliwej rzeki Izery, chowa się w lesie, by wyprowadzić zawodników na odcinek zwany Samolotem i Cichą Równię. Dalej jest Kopalnia Stanisława (najwyżej położona kopalnia kwarcu w Europie), Wysoki Kamień z jedną z najpiękniejszych panoram w Sudetach i Zakręt Śmierci… Niezapomniane widoki!

Jeśli jednak dla kogoś 50 kilometrów to zbyt wiele, może wybrać dystans 21 lub 11 kilometrów – krótsze, ale wymagające i piękne trasy, także pełne krajoznawczych atrakcji. Na dystansie 11 kilometrów mogą wystartować zawodnicy nordic walking. Dla dzieci przygotowano natomiast krótki bieg, w trakcie którego poznają smak rywalizacji i urok Gór Izerskich.

Dzięki partnerom, zapewniającym dodatkowe atrakcje, m.in. gry i zabawy sprawnościowe, na Letnim Biegu Piastów przyjemnie spędzi czas każdy – także ten, kto nie startuje. To święto sportu, ale też okazja do spotkań rodzin i przyjaciół.