Przyjmijmy na moment pozytywny scenariusz: praca jest naszą pasją. Codziennie rano wstajemy z uśmiechem na ustach, odczuwamy dumę z efektów wykonywanych zadań, nie brak nam energii i zapału. Pracoholizm? Nie, ten problem nas nie dotyczy, w końcu robimy to zarówno dla naszego rozwoju, jak i dla bliskich. Przychodzi jednak ten szczególny czas w ciągu roku, czyli wakacje, święta albo długi weekend. Wszyscy wokół mówią już tylko o długo wyczekiwanym wyjeździe, spotkaniu z przyjaciółmi na działce czy po prostu o tym, że wreszcie będą mieli chwilę dla siebie. I nagle okazuje się, że coś jest nie tak. Perspektywa urlopowych dni nie cieszy nas tak jak innych, a na usta ciśnie się pytanie: „Ale co ja zrobię z wolnym czasem?”. To może być ważny sygnał do tego, by zastanowić się nad tym, jakie miejsce w naszym życiu zajmuje odpoczynek i czy doceniamy jego rolę w codziennym funkcjonowaniu.

Walka z własnymi oczekiwaniami

Nawet taka praca, którą uznajemy za nasz konik, w perspektywie długoterminowej nie będzie efektywna i satysfakcjonująca, jeśli nie zadbamy o tzw. work-life balance, czyli równowagę między życiem osobistym a zawodowym. Stawianie przed sobą ciągłych wyzwań, czy to w pracy zawodowej, czy nawet prywatnie (ciągła pogoń za doskonaleniem, kursy językowe, szkolenia, zajęcia pozalekcyjne naszych dzieci) może doprowadzić do sytuacji, w której wszystko – nawet urlop – zaczynamy traktować jako kolejne zadanie do odhaczenia na liście. Stąd już tylko krok do wypalenia zawodowego i możliwych dolegliwości psychosomatycznych (takich jak kołatanie serca, bóle żołądka czy migreny). Tymczasem odpoczynek nie powinien być nową misją do wykonania, ponieważ nie spełni wówczas funkcji regeneracyjnej. Żaden wyjazd, nawet w najciekawsze miejsce, nie będzie cieszyć, jeżeli podejdziemy do niego z poczuciem obowiązku. Taką postawę wyczują ponadto nasi bliscy, co może wprowadzić dodatkowy niepokój i irytację. Czas wolny powinien pozwolić naszym myślom odpłynąć, a ciału pozbyć się codziennych napięć i naprężenia.


Czy wiesz, że…

W wymiarze pełnego etatu pracuje 47% Polaków. Jedna trzecia badanych spędza w pracy więcej niż 40 godzin tygodniowo. Mężczyźni pracują dłużej niż kobiety (raport CBOS „Sytuacja zawodowa Polaków i gotowość zmiany zatrudnienia”, lipiec 2018).


Self-care, czyli jak zadbać o siebie

Co jednak zrobić, gdy wypoczynek jawi się nam wyłącznie jako przykra powinność? Przede wszystkim, pozwólmy sobie na odrobinę luzu i spontaniczności. Nie każda wycieczka musi być szczegółowo zaplanowana, a dzień – zapełniony aktywnościami, polegający na odhaczaniu kolejnych punktów na mapie. Jeśli natomiast spędzamy urlop w domu, postarajmy się jak najczęściej wychodzić na zewnątrz. W ten sposób unikniemy pokusy wynajdowania nowych zobowiązań (np. porządkowania szuflad czy odpisywania na zaległe maile). Spróbujmy skupić się na tym, na co w ciągu roku zazwyczaj nie mamy czasu: celebrujmy posiłki (samotnie lub w dobrym towarzystwie), spędźmy cały tydzień offline, bez dostępu do internetu, bądź wybierzmy się na spacer po okolicy inną drogą niż dotychczas. A może by tak poleżeć na trawie i pogapić się w chmury? Myślimy sobie: „To takie dziwaczne i w dodatku nic nie daje…”. Jednak chwila słodkiego „nicnierobienia”, zwłaszcza na łonie natury, jest tak samo dobrą formą odprężenia, jak dla niektórych medytacja, malowanie czy uprawianie jogi. Pozwala odpłynąć myślom i wyciszyć stres.

Na koniec pamiętajmy: nie istnieje jeden model najlepszego spędzania czasu wolnego. Formy relaksu warto dopasować indywidualnie – do naszych aktualnych potrzeb, temperamentu, a nawet stanu zdrowia i kondycji. Ważne, aby wsłuchać się głęboko w siebie i zaufać, że stawiając na odpoczynek, robimy najlepszą rzecz, jaką możemy sobie podarować.


5 kroków do dobrego wypoczynku:
 1. Porzuć planowanie
  Nie czuj się zobowiązany do realizacji jakichkolwiek zadań.
 2. Pozwól sobie na spontaniczność
  Zamiast zwiedzać miasto, wolisz spędzić poranek w hotelu? Zrób to, na co w danym momencie masz ochotę.
 3. Ogranicz ilość rozpraszających bodźców
  Wychodząc na kolację, zostaw telefon w pokoju, a jeśli oglądasz film, nie przeglądaj jednocześnie wiadomości w sieci.
 4. Wsłuchaj się w siebie
  Zastanów się, jakie naprawdę są twoje potrzeby. Wolisz leniwe plażowanie czy weekend na rowerowym szlaku? Wybierz to, co da ci prawdziwą przyjemność.
 5. Zadbaj o kontakt z przyrodą
  Jak udowadniają liczne badania, chwile spędzone na łonie natury zwiększają koncentrację, a jednocześnie pozwalają wypocząć mózgowi.