Co wyróżnia idealną grę familijną? Przede wszystkim proste zasady, które łatwo można wytłumaczyć każdemu, kto zechce przyłączyć się do rozgrywki. Przyda się też neutralny motyw przewodni.

PROSZĘ WSIADAĆ, DRZWI ZAMYKAĆ!

Pierwsza pozycja z serii „Wsiąść do pociągu” pojawiła się na rynku w 2004 roku. Jeszcze jako prototyp zachwycała każdego, kto miał okazję się przy niej bawić, a krótko po premierze podbiła serca rozgrywających na całym świecie. Uznano ją za grę roku w Japonii, Finlandii, Szwecji, Hiszpanii, Norwegii oraz we Francji i Włoszech. W roku premiery została też uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą w planszówkowym świecie – tytułem Spiel des Jahres. Wyróżnione nim gry są ponadczasowymi hitami!

CO KRAJ, TO OBYCZAJ

Choć powstało kilka wersji podstawowych „Wsiąść do pociągu”, sercem całej serii są dodatkowe mapy, dzięki którym możemy budować trasy kolejowe w najbardziej odległych zakątkach świata. Znajdują się wśród nich zarówno całe kontynenty (Azja, Afryka), jak i poszczególne państwa (Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria) czy krainy geograficzne (Pensylwania, Dziki Zachód). Każda kolejna plansza charakteryzuje się nową zasadą, która wpływa na rozgrywkę. Innymi słowy: jeśli znamy już jedną z podstawowych odsłon serii i szukamy czegoś nowego, to zabawę skutecznie odświeży dodatkowa mapa.

OD MORZA AŻ DO TATR!

Jak już wspomniano, polscy fani planszówek mają w tym roku podwójną okazję do świętowania. W 15. rocznicę powstania serii na rynku pojawi się bowiem kolejny dodatek – i to zawierający mapę Polski. Oprócz budowania tras na terenie naszego kraju w tym rozszerzeniu ważne będzie również tworzenie połączeń z państwami ościennymi – w końcu Polska stanowi węzeł komunikacyjny Europy! Jeśli jeszcze nie znasz serii „Wsiąść do pociągu”, nic straconego. Teraz jest doskonała okazja, żeby zacząć przygodę z tymi grami (lub w ogóle z planszówkami). Z okazji premiery nowego dodatku, oprócz samej mapy, w sprzedaży pojawi się również specjalny zestaw, który pozwoli w korzystnej cenie nabyć wersję podstawową „Wsiąść do pociągu: Europa” oraz mapę z naszym krajem.

CIEKAWOSTKA

Jeśli jesteś miłośnikiem gier planszowych, nie możesz przeoczyć specjalnego wagonu, który w wakacyjne weekendy kursuje w wybranych pociągach PKP Intercity!