Jeśli zależy nam na znalezieniu zabawki niebanalnej, wyróżniającej się na tle standardowych produktów, wystarczy poszukać nieco dokładniej, by odkryć mnóstwo atrakcyjnych możliwości.

Sensorycznie, naturalnie, rozwojowo

Coraz więcej rodziców świadomie rezygnuje z kupowania lub przyjmowania w prezencie zabawek produkowanych masowo z tworzyw sztucznych. W zamian decydują się oni na produkty rzemieślnicze, wykonane z drewna lub materiału. Te ręcznie robione są bardziej przyjazne dla środowiska, ale też częściej uwzględniają rzeczywiste potrzeby małych użytkowników – prostą formę, przejrzystą estetykę, atrakcyjne kolory i wielofunkcyjność. Ta ostatnia oznacza możliwość wykorzystania danego przedmiotu na wiele sposobów, przy czym warto pamiętać, że to wyobraźni dziecka należy zostawić podejmowanie decyzji, jak zabawkę zagospodarować. Dobrym przykładem są drewniane klocki Grimm’s w kolorach tęczy, odznaczające się wysoką jakością wykonania i dużą trwałością. Dzięki atrakcyjnym kształtom i barwom można je różnorako wykorzystywać, wspierając rozwój małej motoryki, wyobraźnię przestrzenną i naukę kolorów.

Tylko dla ciebie

Wyjątkowym prezentem dla malucha jest spersonalizowana maskotka – uszyta ręcznie z wybranych materiałów, w lubianym przez dziecko kolorze lub z dodatkiem w postaci naszytego imienia. Można pójść o krok dalej i zamówić pluszaka uszytego według rysunku wykonanego przez dziecko. Tworzy je np. Maja Mencel, która nie tylko zajmuje się szyciem nowych przytulanek, lecz także przywraca życie tym starym i wysłużonym. Zabawki wykonane w oparciu o rysunek to cenna, unikalna pamiątka dziecięcej kreatywności, a zarazem pierwsze doświadczenie wcielenia w życie tego, co się samodzielnie zaprojektowało.

Zintegrowane zmysły

W przypadku maluchów zabawa, oprócz ogromnej frajdy, stanowi również okazję do wspierania integracji sensorycznej. Dlatego tak ważne jest, by zabawki dostarczały jak największej liczby bodźców stymulujących rozwój połączeń mózgowych. Zmysły dziecka najlepiej rozwijają się poprzez kontakt z różnymi materiałami i substancjami, o różnorakim zapachu, kształcie, strukturze i powierzchni. Dużą popularnością cieszą się ostatnio tablice manipulacyjne, do których przyczepione mogą być wszystkie najbardziej interesujące maluchów przedmioty: piloty do telewizora, włączniki do światła, zamki, kłódki, breloczki, kable itd. Tego rodzaju pomoce rozwojowe można wykonać samodzielnie albo kupić gotowe, starannie wykończone i zdobione tablice w pastelowych kolorach, takie jak te oferowane przez Pastellove.

No to w drogę!

Nowoczesna, minimalistyczna estetyka lub design retro to  świetny sposób na odświeżenie klasyków, takich jak konie na biegunach, jeździki czy rowerki. Są to z reguły zabawki mocno eksploatowane, dlatego atrakcyjny wygląd powinien w ich przypadku iść w parze z trwałością i bezpieczeństwem. Drewniany koń na biegunach od i ha ha wspiera rozwój sprawności motorycznej dziecka, a jednocześnie dzięki prostej formie i subtelnym kolorom świetnie wkomponowuje się w wyposażenie dziecięcego pokoju. Pojazd Vilac to wytrzymała i bezpieczna alternatywa w stylu retro dla popularnych jeździków – metalowa karoseria nawiązuje stylistyką do samochodów wyścigowych z początków XX wieku, zaś gumowe kółka chronią podłogę przed zarysowaniem. Przemyślany design należy także uznać za zaletę rowerka biegowego FIRST GO! firmy Banwood, którego solidną, wygodną w użytkowaniu konstrukcję uzupełniają stylowe detale wykonane ze skóry ekologicznej (siodełko, uchwyty kierownicy) oraz wiklinowy koszyk i dzwonek.

Dla wymagających starszaków

Starsze dzieci także rozwijają się poprzez zabawę, mają już jednak inne oczekiwania i potrzeby z nią związane. Kilkulatki chętnie budują z pojedynczych elementów własne twórcze konstrukcje – od prostych po całkiem skomplikowane. Najpopularniejszą rozrywką z tej dziedziny są zestawy Lego®, ale dla spragnionych odmiany rynek oferuje wiele propozycji bazujących na innych mechanizmach łączenia. Na przykład z modułowych klocków Incastro, które można łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach, da się tworzyć dowolne płaskie lub trójwymiarowe obiekty (nawet bardzo duże). Można je wykorzystać także do zabaw sensorycznych czy gier logicznych. Z kolei magnetyczne klocki SmartMax pozwalają na budowanie ciekawych tworów, od figur geometrycznych po wielopiętrowe budowle, a przy okazji umożliwiają dzieciom poznanie praw fizyki.

Ze sztuką za pan brat

Rozwój dziecięcych zdolności twórczych wspierają także dostępne w coraz większym wyborze zestawy kreatywne: pieczątki, akcesoria do malowania, scrapbookingu czy tworzenia biżuterii. Zabawki angażujące kreatywność małego użytkownika to także świetny sposób na to, by wspierać samodzielność dzieci, a zarazem zostawić im przestrzeń do decydowania o finalnym wyglądzie zabawki czy przebiegu zabawy. Nie lada frajdą mogą okazać się zestawy doświadczeń fizycznych czy chemicznych do przeprowadzenia pod nadzorem osób dorosłych. „Szkoła przetrwania” od Purple Cow to proste, ale ciekawe eksperymenty, dzięki którym mali odkrywcy nabędą przydatnych umiejętności, takich jak destylowanie i oczyszczanie wody, pozyskiwanie jej z roślin, rozpalanie ognia bez użycia zapałek czy stworzenie zegara słonecznego lub kompasu.

Zabawa jest dla dzieci nie tylko przeżywaną na co dzień przygodą, lecz także podstawowym sposobem doświadczania i poznawania świata. Warto zatem zadbać o to, by otaczać nasze pociechy produktami wysokiej jakości, starannie wykonanymi i atrakcyjnymi wizualnie. Obcowanie z dobrze zaprojektowanymi przedmiotami to dla maluchów pierwszy krok na drodze ku podejmowaniu świadomych wyborów konsumenckich w dorosłym życiu, a to cenna, warta rozwijania umiejętność.


 

Czy dziecko potrzebuje ciekawych zabawek?

Każdy dorosły powie od razu, że oczywiście tak – potrzebuje! Ale ta sama osoba, jeśli tylko dorastała w latach 80. lub wcześniej, pamięta z pewnością swoje własne dzieciństwo, kiedy zabawek było nieporównanie mniej niż dzisiaj. Czy przez to, że nie mieliśmy interaktywnych puzzli, grających samochodów, smartfonów i tabletów, byliśmy mniej szczęśliwi albo mniej kreatywni niż dzisiejsze dzieci? Z pewnością nie! Co do kreatywności, można się nawet pokusić o tezę, że brak tych wszystkich hałaśliwych bodźców, jakie atakują dziś dzieci, przyczyniał się wręcz do powstawania błyskotliwych pomysłów na wspólną i interesującą zabawę. Czasy się zmieniły, ale idea ciekawej zabawki pozostała według nas zasadniczo niezmienna: powinna ona nie tyle wyręczać dziecko w wymyślaniu rodzaju i zasad zabawy, co inspirować je do myślenia, rozwijać kreatywność i stymulować naturalną pomysłowość. Poza tym, a może nawet przede wszystkim, powinna oferować mu dużo czystej, dziecięcej radości, wynikającej z tworzenia i bycia aktywnym. Właśnie takie zabawki – interesujące, kreatywne i rozwojowe, a przy okazji solidnie wykonane i ładne – staramy się prezentować w naszym sklepie ciekawe-zabawki.pl.

Życzymy dobrej zabawy!

Natalia i Adam Mińscy

właściciele CMOK-a, rodzice Emilki i Kajtka


 

Zabawa to bardzo ważna i potrzebna praca! Taka praca to także świetna zabawa! W pedagogice Marii Montessori nie ma zabawek. To smutne, pomyślą niektórzy. Nic bardziej mylnego. W tej metodzie dzieci pracują na bardzo dobrze przemyślanym i wykonanym materiale. Pomoce mają ważne zadanie – przygotować młodego człowieka do samodzielnego życia. Uczą przez kształcenie zmysłów. Zawsze są bezpieczne, estetycznie wykonane z naturalnych materiałów, ale co ważne, izolują pojedynczą właściwość i są ze sobą logicznie powiązane. Wychodzą naprzeciw potrzebom dziecka i pozwalają mu wzrastać w poczuciu własnej wartości oraz poszanowaniu ludzi i otaczającego świata.

Anna Markiewicz-Wójcik

ManuM – manufaktura montessoriańska