Las jest źródłem produktów najwyższej jakości, bez konserwantów i wzmacniaczy smaku. Naturalne i zdrowe, są często na wyciągnięcie ręki, bo przecież tylko od nas i pory roku zależy, czy i kiedy się po nie wybierzemy. A warto to robić jak najczęściej, ponieważ nie ma produktów bardziej naturalnych, a więc i zdrowszych niż te leśne. Czosnek niedźwiedzi, borówka czarna, żurawina, dzika róża, głóg, a także miód z leśnych pasiek i wiele innych – są one nie tylko smaczne, lecz także mają udowodnione działanie zdrowotne. Zawierają witaminy, wzmacniają układ odpornościowy, często wpływając na funkcjonowanie całego organizmu. Podobnie jest z trochę zapomnianą dziczyzną. Zapomnianą, bo kilka pokoleń temu znacznie częściej gościła na stołach niż teraz. Szansą na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji jest projekt „Zdrowa żywność z polskich lasów”, który jest realizowany, promowany i finansowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jednym z jego celów jest udostępnianie naturalnej i zdrowej żywności, w tym dziczyzny, po konkurencyjnych rynkowo cenach. Co więcej, projekt „Zdrowa żywność z polskich lasów” wspiera pozyskanie leśnych produktów wraz z ich przetworzeniem przez okolicznych mieszkańców, a także zorganizowanie infrastruktury związanej z dystrybucją takich wyrobów. Przez to w regionach obfitujących w lasy ma szansę stać się impulsem dla rozwoju drobnych przedsiębiorstw.

DOBRE Z LASU

„Dobre z lasu” jest marką projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Są nią opatrzone produkty pochodzenia zarówno roślinnego, takie jak np.: świeże owoce sezonowe, suszone zioła i herbaty, soki i syropy, dżemy, miody oraz grzyby, jak i zwierzęcego – mięso i jego przetwory w postaci gotowych dań, wędlin i pasztetów. Kupując produkt z logo „Dobre z lasu”, możemy być pewni, że jest on naturalny, dobry jakościowo, smaczny i zdrowy, a przy tym pozyskany oraz przetworzony legalnie i z poszanowaniem przyrody.

CIEKAWOSTKA

Mięso dzika zawiera 3 razy mniej kalorii niż wieprzowina, a mięso jelenia 5 razy więcej żelaza niż mięso wieprzowe i 3 razy więcej witaminy B2 niż wołowina.

SMACZNEGO. NA ZDROWIE!

Co roku każdy z nas zjada przeciętnie około 40 kg wieprzowiny, 39 kg drobiu i tylko 8 dag dziczyzny. Zastanówmy się, czy nie warto tych proporcji, jeśli nie odwrócić, to przynajmniej znacząco zmienić. Tym bardziej że dziczyzna jest zdecydowanie zdrowsza niż mięso zwierząt hodowlanych. Zawiera dużo więcej żelaza, fosforu, potasu, magnezu i wapnia. Ma też zdecydowanie mniej tłuszczu i proporcjonalnie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest dobrym źródłem lekkostrawnego białka i witamin z grupy B. Nie znajdziemy w niej antybiotyków i sztucznych dodatków chemicznych, dzięki czemu coraz częściej jest polecana alergikom, dzieciom, osobom starszym i… jednym słowem – wszystkim.